1 sierpnia-uroczystość nadania nazwy ronda oraz upamiętnienie Powstania Warszawskiego

W imieniu Komitetu Obchodów Świąt Państwowych i Rocznic Historycznych przy Prezydencie Miasta Słupska uprzejmie informujemy, że z uwagi na panującą pandemię COVID-19 i związane z tym obostrzenia sanitarne tegoroczne obchody Rocznicy Wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się w innej niż w dotychczasowej formie.

Nie odbędzie się organizowana w poprzednich inscenizacja historyczna oraz msza polowa przy pomniku Powstania Warszawskiego.

Chcemy, w sposób bezpieczny i zgodnie z obowiązującymi wytycznymi sanitarnymi, uczcić pamięć o Powstaniu Warszawskim, o Uczestnikach tamtych wydarzeń i ich dokonaniach – w trakcie walki, ale także życiu dorosłym, kiedy swoje zdolności, umiejętności, wiedzę i osobowość wykorzystali w trakcie budowy naszego kraju.

1 sierpnia br. w sobotę o godz. 12.00 odbędzie się uroczystość nadania nazwy ronda im. Haliny Jastrzębskiej, osoby, która całe swoje życie prezentowała postawę pełną zrozumienia dla drugiego człowieka oraz gotowości niesienia pomocy jako lekarka. Przez wiele lat pełniła funkcję Ordynatorki Oddziału Dziecięcego Zakaźnego, ale tego dnia najważniejsze będą dla nas inne szczegóły jej życiorysu – rola sanitariuszki, bohaterki tamtych dni, kiedy to udzielała pomocy rannym Powstańcom.

Wydarzenie będzie miało miejsce u zbiegu ulic Franciszka Szafranka, Edwarda Łady – Cybulskiego i Marty Aluchny – Emelianow.

Następnie udamy się pod Pomnik Powstańców Warszawskich, aby uczcić 76. Rocznicę Wybuchu Powstania Warszawskiego, złożyć kwiaty i znicze oraz oddać hołd Uczestnikom i Ofiarom tamtych dni. W uroczystościach wezmą udział przedstawiciele władz Miasta Słupska, organizacji kombatanckich, rodzina Patronki ronda oraz wszyscy, którzy chcieliby swoją obecnością uczcić honorowanych

Source:UM SŁUPSK