28. Bieg Solidarności z udziałem Ministra Edukacji i Nauki

W sobotę, 5 czerwca br. w Lublinie odbył się 28. Bieg Solidarności. W wydarzeniu uczestniczył Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek, który zainaugurował bieg młodzieży i studentów.

28. Bieg Solidarności to wyjątkowe wydarzenie upamiętniające wybuch strajku w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL – Świdnik”, do którego doszło 8 lipca 1980 roku. Przyjmuje się, że właśnie to wydarzenie zapoczątkowało falę protestów na Wybrzeżu oraz na Śląsku w sierpniu 1980.

– Wszystko jest dzisiaj wspaniałe. Zarówno pogoda, która jest idealna do biegu, ale w szczególności piękna postawa dzieci oraz młodzieży, które zgłosiły się do biegu, aby w ten sposób upamiętnić Lubelski Lipiec w 1980 roku i że to wszystko zaczęło się właśnie tu, w Lublinie. Że stąd ruszyła lawina. To będzie piękny dzień solidarności. Dziękuję za wspólne świętowanie – powiedział minister.

Przed rozpoczęciem Biegu minister Przemysław Czarnek wraz z przewodniczącym zarządu Regionu Środkowowschodniego NSZZ „Solidarność” Marianem Królem oraz przedstawicielami młodzieży złożyli wieńce pod pomnikiem upamiętniającym kapelana Solidarności i jej patrona, bł. Ks. Jerzego Popiełuszki.