40 dni do paraolimpijskiego Tokio

– 89 sportowców w 12 sportach będzie reprezentować Polskę podczas Igrzysk Paraolimpijskich w Tokio. Nie było łatwo, pandemia spowodowała wiele perturbacji, ale olimpijczycy to twardzi ludzie i ich przygotowania przebiegły tak, jak powinny – powiedział minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński podczas konferencji prasowej poświęconej powołaniu kadry paraolimpijskiej na tegoroczne igrzyska.

Chciałem zapewnić, że instytucje państwowe są po to, by wspierać sport paraolimpijski. Na przygotowania biało-czerwonych do igrzysk paraolimpijskich w Tokio przeznaczyliśmy łącznie prawie 100 mln zł. W ramach wsparcia dla polskiego sportu staramy się, wraz z Centralnym Ośrodkiem Sportu, zapewniać zawodnikom infrastrukturę niezbędną do przygotowań. To wielki honor być z naszymi paraolimpijczykami na 40 dni przed igrzyskami. Przed Wami ostatni etap przygotowań. Dziękuję Wam za wykonaną pracę i wysiłek – dodał wicepremier.

Podczas konferencji prasowej „40 dni do paraolimpijskiego Tokio”, która odbyła się w hali COS Torwar, poznaliśmy skład polskiej reprezentacji paraolimpijskiej. Do Tokio pojedzie 89 zawodniczek i zawodników, którzy będą reprezentować nasz kraj, rywalizując w 12 sportach.

Polaków zobaczymy w: paralekkoatletyce (34 sportowców), paratenisie stołowym (12), parapływaniu (9), parakolarstwie (7), paraszermierce (7), parapodnoszeniu ciężarów (6), parakajakarstwie (4), parastrzelectwie sportowym (3), parałucznictwie (2), parawioślarstwie (2), tenisie na wózkach (2) i w debiutującym w programie igrzysk parabadmintonie (1 zawodnik).

Oprócz tego misja paraolimpijska, której przewodzić będzie Romuald Schmidt, będzie składała się z przewodników zawodników niewidomych, fizjoterapeutów, trenerów oraz obsługi technicznej i pracowników misji. Podczas ceremonii otwarcia polską flagę dzierżyć będzie dwoje chorążych, multimedalistów paraolimpijskich – lekkoatleta Maciej Lepiato i pływaczka Joanna Mendak.

MKDNiS wspiera paraolimpijczyków

MKDNiS przyznaje corocznie dla polskich związków sportowych oraz organizacji działających w obszarze sportu wyczynowego osób z niepełnosprawnościami dotacje na realizację przygotowań polskich zawodników do startu w igrzyskach paraolimpijskich. w ramach Programu dofinansowania ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej zadań z obszaru wspierania szkolenia sportowego i współzawodnictwa osób niepełnosprawnych oraz Programu dofinansowania ze środków budżetu państwa zadań związanych z przygotowaniem zawodników kadry narodowej do udziału w igrzyskach paraolimpijskich, igrzyskach głuchych, mistrzostwach świata i Europy.

W latach 2017-2021 przeznaczono na przygotowania zawodników do letnich igrzysk paraolimpijskich ponad 92 000 000 zł oraz blisko 2 mln zł na udział reprezentacji paraolimpijskiej w igrzyskach (m.in. zakup sprzętu sportowego – stroje reprezentacji, przeloty, transport sprzętu, ubezpieczenie,  koszty obsługi).

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio

Igrzyska Paraolimpijskie w Tokio odbędą się w dniach 24 sierpnia – 5 września 2021 r. Do Japonii pojedzie 89 reprezentantów i reprezentantek Polski, którzy będą rywalizować w 12 sportach. To prawie taka sama liczba zawodników, jak w przypadku liczby reprezentantów podczas igrzysk paraolimpijskich w Rio de Janeiro w 2016 r. Wówczas w składzie reprezentacji paraolimpijskiej znalazło się 90 sportowców, w tym 36 kobiet i 54 mężczyzn, reprezentujących 13 sportów indywidualnych. Polscy sportowcy liczą na powtórkę bądź pobicie wyniku, który nasza reprezentacja osiągnęła na igrzyskach  w Rio – 39 medali (9 złotych, 18 srebrnych i 12 brązowych) i wysokie, 10. miejsce w klasyfikacji medalowej, a  także 63 miejsca punktowane (zajmowane miejsca 4-10).

Igrzyska Paraolimpijskie to odbywające się co 4 lata zawody sportowe w wielu dyscyplinach dla zawodników z niepełnosprawnościami fizycznymi, w tym także niepełnosprawnych z problemami mobilności, po amputacjach kończyn, z utratą wzroku i porażeniem mózgowym. Organizowane są przez Międzynarodowy Komitet Paraolimpijski zarówno w sportach letnich, jak i zimowych. W 1960 roku odbyły się pierwsze letnie igrzyska paraolimpijskie, natomiast zimowe w 1976 roku.