80. urodziny Kazimierza Kaczora

Znakomity aktor teatralny, filmowy i telewizyjny Kazimierz Kaczor obchodzi dziś osiemdziesiąte urodziny. Z tej okazji wicepremier, minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotr Gliński skierował do Jubilata list z gratulacjami i życzeniami, w którym napisał: „Jest Pan cenionym i lubianym aktorem, którego wielki talent dopełnia oddanie pracy, emanująca życzliwość oraz pogoda ducha. Życzę, by nie ustawały one w następnych latach, a zdrowie i pomyślność, tak w życiu osobistym jak i zawodowym, były z Panem każdego nadchodzącego dnia.”

List wicepremiera, ministra kultury, dziedzictwa narodowego i sportu prof. Piotra Glińskiego

Wielce Szanowny Panie,

niech mi będzie wolno złożyć najserdeczniejsze życzenia z okazji osiemdziesiątej rocznicy urodzin. Dołączam do nich wyrazy głębokiego uznania za dotychczasową działalność artystyczną i społeczną.

Retrospektywne spojrzenie na Pańską pracę kieruje naszą uwagę ku Teatrowi Groteska w Krakowie. W tym miejscu, jeszcze przed rozpoczęciem studiów w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej im. Ludwika Solskiego, stawiał Pan pierwsze kroki na deskach scenicznych. Ten niecodzienny bieg wydarzeń był zwiastunem imponującej kariery aktorskiej.

Pańska niepowtarzalna wrażliwość, profesjonalny warsztat i nadzwyczajny kunszt uświetniały przedstawienia na najważniejszych polskich scenach. Swoim talentem zachwycał Pan w spektaklach zarówno Starego Teatru w Krakowie, jak też Powszechnego w Warszawie, któremu poświęcił Pan niemal czterdzieści lat zawodowego życia. Dzięki współpracy z mistrzami sztuki reżyserskiej, na czele z Józefem Szajną, Zygmuntem Hübnerem, Jerzym Jarockim, Konradem Swinarskim, Andrzejem Wajdą dane było Panu tworzyć piękne karty polskiego teatru.

Kolejną część artystycznego dossier odsłaniają wspaniałe role na dużym i małym ekranie, w filmach dubbingowanych i w Teatrze Telewizji. Nieustający zachwyt widzów budzą Pańskie kreacje w kultowych serialach Polskie drogi, Alternatywy 4, Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy czy w niezapomnianym Janie Serce. Z równą mocą dostarczają emocjonujących przeżyć, a dla nowego pokolenia są artystycznym obrazem naszej historii.

Niezmienny szacunek budzi Pańska działalność na rzecz środowiska aktorskiego w Związku Artystów Scen Polskich.

Wielowymiarowe dokonania potwierdzone są licznymi nagrodami, wyróżnieniami oraz odznaczeniami, w tym Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis.

Dzisiejsza perspektywa ukazuje, iż oprócz spełnienia zawodowego, istotne znaczenie w Pańskim życiu odgrywały uniwersalne wartości. Jest Pan cenionym i lubianym aktorem, którego wielki talent dopełnia oddanie pracy, emanująca życzliwość oraz pogoda ducha. Życzę, by nie ustawały one w następnych latach, a zdrowie i pomyślność, tak w życiu osobistym jak i zawodowym, były z Panem każdego nadchodzącego dnia.