Dziś rocznica Powstania Warszawskiego. Siedziba MRPiPS zapisana na kartach historii

Dziś obchodzimy 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Obecna siedziba Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej znajduje się w szczególnym miejscu dla historii Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia i trwało 63 dni. To było jedno z najbardziej dramatycznych wydarzeń w historii miasta. Powstańcy batalionu walczyli w Śródmieściu, w obrębie ulic: Bracka, Nowogrodzka, Żurawia, Krucza, Aleje Jerozolimskie, Nowy Świat, Książęca a także na placu Trzech Krzyży.

W czasie Powstania Warszawskiego w obecnej siedzibie Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej mieściło się dowództwo I kwatery batalionu szturmowego „Sokół” Podobwodu AK Śródmieście Południowe. Dziś na budynku ministerstwa znajduje się tablica upamiętniająca. Napisano na niej:  „W dniach Powstania Warszawskiego w oficynie domu przy ul. Nowodworskiej 5 mieściło się dowództwo kwatery batalionu i kwatery batalionu szturmowego „Sokół” zgrupowania AK mjr Narcyza Łopianowskiego „Sarny” podobwodu płk Jana Szczurka – Cergowskiego „Sławbora”.

Tuż obok obecnej siedziby Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej – w podwórku przy ul. Brackiej 5 został pochowany Antoni Szczęsny Godlewski, legendarny „Antek Rozpylacz”. Zginął w pierwszych dniach powstania, mając zaledwie 21 lat,  podczas walk niedaleko rogu ul. Brackiej i Alei Jerozolimskich. 1 sierpnia 1945 ciało Antoniego Godlewskiego zostało ekshumowane i pochowane na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Na podwórku posesji do dziś znajduje się ocalały napis wykonany w 1945 r. przez jego matkę: „Antek Rozpylacz” został pochowany na Cmentarzu Wojskowym”.

Source:www.gov.pl