Nie żyje Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz

W sobotę zmarł Jerzy „Duduś” Matuszkiewicz – jeden z najważniejszych muzyków na polskiej scenie jazzowej, twórca historii jazzu, kompozytor kultowych filmowych i serialowych ścieżek dźwiękowych. Miał 93 lata.

Matuszkiewicz urodził się 10 kwietnia 1928 r. w Jaśle. Dzieciństwo spędził we Lwowie, gdzie uczył się gry na akordeonie i fortepianie. Po wojnie przeprowadził się z rodziną do Krakowa, gdzie dorastał i zbierał pierwsze jazzowe doświadczenia – rozpoczął naukę gry na klarnecie i saksofonie i klasie Średniej Szkoły Muzycznej. W 1949 r. przeniósł się do Łodzi, gdzie studiował na wydziale operatorskim Łódzkiej Szkoły Filmowej. Na przełomie lat 1950-51 założył amatorską grupę „Melomani”, działającą przy łódzkim oddziale YMCA. W 1954 r. muzyk brał aktywny udział w organizowaniu krakowskich „Zaduszek Jazzowych”, których głównym animatorem był pisarz Leopold Tyrmand. Z „Melomanami” Matuszkiewicz wziął udział w pierwszych edycjach festiwalu jazzowego w Sopocie, prowadząc ulicami miasta pochód grający jazz nowoorleański. W 1958 r. był członkiem pierwszego jazzowego zespołu, który wystąpił w warszawskiej Filharmonii Narodowej.

Po ukończeniu studiów zamieszkał w Warszawie i związał się z klubem „Hybrydy”.

Skomponował ścieżki dźwiękowe takich seriali jak „Czterdziestolatek”, „Barbara i Jan”, „Kapitan Sowa na tropie”, „Wojna domowa”, „Stawka większa niż życie”, „Alternatywy 4”, „Janosik”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Podróż za jeden uśmiech” i „Kolumbowie”. Przeboje napisane przez Matuszkiewicza nuciła cała Polska.

Odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski i Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Laureat nagrody Złotego Fryderyka (2008), w 2021 r. uhonorowany Orłem za osiągnięcia życia.

Źródło: PAP/MKDNiS

Fot. PAP/Leszek Szymański