Nie żyje Wiesław Gołas. „Znakomity aktor i patriota”

– Z wielkim smutkiem przyjąłem wiadomość o śmierci Wiesława Gołasa, znakomitego aktora, którego wiele ról na zawsze pozostanie w naszej pamięci, a przy tym patriotę ze wspaniałą kartą walki w Szarych Szeregach – powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński na wieść o śmierci Wiesława Gołasa. Jeden z najbardziej lubianych polskich aktorów zmarł w czwartek 9 września nad ranem. W 2020 roku minister kultury Piotr Gliński uhonorował go Doroczną Nagrodą Ministra.

Wiesław Gołas był odtwórcą ponad 120 ról filmowych, teatralnych i telewizyjnych. Szerokiej publiczności znany z roli Tomka Czereśniaka w serialu „Czterej pancerni i pies”. Występował także w „Kabarecie Starszych Panów”, w serialu „Kapitan Sowa na tropie” czy filmach: „Żona dla Australijczyka”, „Rękopis znaleziony w Saragossie”, „Lalka”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Brunet wieczorową porą”.

Wybitny aktor był laureatem licznych nagród i wyróżnień. W 2020 r. minister kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Piotr Gliński uhonorował Wiesława Gołasa Doroczną Nagrodą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności i wybitne osiągnięcia. Wcześniej otrzymał m.in. Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, a także został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aktor zmarł w czwartek 9 września nad ranem. Od dłuższego czasu zmagał się z poważnymi problemami ze zdrowiem. Za miesiąc kończyłby 91 lat.