OdkręcaMY się w Słupsku!

Już są! W naszym mieście pojawiły się pierwsze metalowe kosze w kształcie serca z przeznaczeniem do gromadzenia plastikowych nakrętek. Pojemniki zlokalizowane są przy wejściu na Skwer im. Pierwszych Słupszczan oraz przy fontannie w Parku Kultury i Wypoczynku.

Dlaczego selektywnie zbieramy nakrętki?

Czerwone, metalowe kosze w kształcie serca są po to, aby wspierać działania charytatywne. Plastikowe nakrętki pojawiają się niemal wszędzie – w naszych domach, szkołach, przedszkolach, zakładach pracy, urzędach i przychodniach. To właśnie nakrętki mogą pomóc potrzebującym.

Co się dzieje z nimi po zbiórce?

Nakrętki, z którymi spotykamy się najczęściej, wykonuje się zwykle z czystego polietylenu o dużej gęstości (HDPE), który ma wyższą wytrzymałość mechaniczną i lepszą odporność na czynniki chemiczne od tworzywa PET, z którego produkowane są zazwyczaj butelki. Na lepszą opłacalność recyklingu zakrętek wpływa przede wszystkim fakt, że butelki wymagają bardziej skomplikowanego i kosztownego procesu odzysku tworzywa. Potrzebne są w jego trakcie specjalistyczne maszyny, dlatego też przerób butelek PET jest droższy. Firmy skupują każdy rodzaj zakrętek wykonanych z tworzyw sztucznych. Zbierać można więc te, które zostają nam po wodzie mineralnej, przetworach mlecznych, napojach, sokach, kawie, butelkach z chemią gospodarczą i kosmetykach.

Nakrętki z czystego polietylenu są mielone, a następnie zamieniane w specjalny granulat. Z niego stosunkowo łatwo jest uformować następne plastikowe nakrętki, opakowania na artykuły nieżywnościowe (np. kosmetyki czy chemię gospodarczą), meble, wiadra, donice czy worki na odpady. Przy okazji zbiórki nakrętek pomagamy także chronić środowisko. Ponadto, butelki bez nakrętek łatwiej zgnieść, co dodatkowo obniża koszty ich transportu.

Wielu Mieszkańców od lat dokonuje zbiórki nakrętek w swoich gospodarstwach domowych. Zachęcamy więc do wrzucania plastikowych nakrętek do naszych serc oraz pomagania w ten sposób potrzebującym!

ZbierajMY! PomagajMY!

Source:slupsk.pl