Rozmowa ministra Zbigniewa Raua z szefem słowackiej dyplomacji Ivanem Korčokiem

– Cieszę się, że kraje V4 rozpoczęły uregulowany, systematyczny proces wymiany informacji dla wzmocnienia efektywności naszych wysiłków w walce z pandemią COVID-19 – powiedział minister Zbigniew Rau w rozmowie z ministrem spraw zagranicznych i europejskich Słowacji Ivanem Korčokiem, w kontekście utworzenia Wirtualnego Centrum Wymiany Informacji V4 ds. COVID-19.

Rozmowa ministrów dotyczyła m.in. przygotowań do polsko-słowackich konsultacji międzyrządowych. – Sytuacja epidemiczna nie pozwala na organizację konsultacji międzyrządowych w tym roku. Ważne jest, by uzgodnić ich datę, najprawdopodobniej późną wiosną 2021 i rozpocząć proces przygotowań – zapowiedział minister Rau. Rozmówcy wyrazili  nadzieję na realizację odwołanych z powodu pandemii spotkań Przewodniczących Parlamentów. Szef polskiej dyplomacji podkreślił także konieczność przyspieszenia prac nad budową słowackich odcinków drogi ekspresowej Via Carpatia (droga R4) oraz D3 (kontynuacja polskiej S1).

Rozmowa była także okazją do omówienia najważniejszych bieżących zagadnień z zakresu polityki wschodniej, przede wszystkim w kontekście relacji z Rosją. Minister Rau zrelacjonował ostatnie rozmowy w ramach Trójkąta Weimarskiego. Minister Korčok przedstawił kompleksową informację na temat współpracy w ramach Trójkąta Sławkowskiego. Wyraził także zadowolenie i satysfakcję z obecnego stanu współpracy w ramach V4.

 

Biuro Rzecznika Prasowego
Ministerstwo Spraw Zagranicznych