Szczerski: Program Ruchu Bezwizowego to dowód na autentyczne partnerstwo Polski i USA

Decyzja prezydenta USA o nominowaniu Polski do Programu Ruchu Bezwizowego pokazuje, że nasze partnerstwo jest dziś autentyczne – mówi szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski. Przełomem miała być rozmowa prezydentów we wrześniu 2018 r.

Decyzję o umieszczeniu Polski w Programie Ruchu Bezwizowego Biały Dom ogłosił w piątek. Prezydent Donald Trump zapowiedział, że wkrótce będzie podpisywany „pełen program bezwizowy”. Jak informuje ambasada USA w Polsce, Departament Bezpieczeństwa Wewnętrznego wymaga jeszcze przeprowadzenia dodatkowych procedur administracyjnych ze strony rządu USA. Minister Krzysztof Szczerski wyjaśnia w rozmowie z PAP, że chodzi min. o dostosowanie przepisów imigracyjnych czy systemów informatycznych.

Szef gabinetu prezydenta ocenił, że dla tej decyzji Białego Domu przełomowa była rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA we wrześniu 2018 roku w Waszyngtonie. – To wtedy prezydent Duda stwierdził, że jednym z elementów, które są dysfunkcjonalne w relacjach polsko-amerykańskich jest to, że Polska jako jeden z nielicznych krajów UE nie jest objęta programem bezwizowym – powiedział Szczerski.

To po tej rozmowie prezydent Trump podjął polityczną decyzję, że należy uruchomić ścieżkę w kierunku zniesienia wiz dla Polaków. Prezydenci wyznaczyli termin jednego roku na załatwienie tej sprawy i de facto udało się to osiągnąć. – Dokonaliśmy ze stroną amerykańską przeglądu spraw, które muszą być załatwione, a które uniemożliwiają zniesienie wiz – powiedział szef gabinetu prezydenta.

Minister Szczerski ocenia, że przez poprzednie lata bardzo zaniedbano sprawę zniesienia wiz do USA. Nie podpisano szeregu koniecznych umów na poziomie resortów spraw wewnętrznych. – Co ważne, załatwiliśmy to sami ze stroną amerykańską, nie mieliśmy większego wsparcia ze strony chociażby UE – powiedział Szczerski. Przypomniał, że „Unia deklarowała, że wizy do USA to coś, co odróżnia Polskę od innych krajów, ale nie było żadnego działania ani ze strony szefa Rady Europejskiej Donalda Tuska, ani ze strony KE, by na poziomie relacji UE-USA upominać się o tę sprawę”.

– Wszyscy poprzedni prezydenci, ostatnio prezydent Bronisław Komorowski, ale też – były szef MSZ Radosław Sikorski – mówili, że to sprawa, którą są w stanie załatwić, bo mają takie dobre relacje z USA, i nigdy tego nie załatwili. To pokazywało albo niezdolność do skutecznego działania, albo brak wtedy pełnego partnerstwa polsko-amerykańskiego – ocenił Szczerski.

Prezydencki minister jest przekonany, że o decyzji zniesienia wiz dla Polaków przesądziły nie tylko decyzje polityczne oraz sprawność w negocjowaniu i podpisywaniu umów. To także zasługa akcji polskiego i amerykańskiego biznesu, wsparcia społecznego. Szczerski zaznaczył, że akcja ta miała duże znaczenie, bo pokazywała stronie amerykańskiej, że wizy to nie tylko obciążenie w relacjach politycznych, ale także w relacjach społecznych i biznesowych. Związała się nawet koalicja organizacji pozarządowych oraz firm, na czele z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT.

Prezydencki minister dodał, że w kampanię zaangażowały się też firmy amerykańskie działające w Polsce, które wskazywały na korzyści biznesowe płynące ze zniesienia wiz. Firmy te – jak powiedział Szczerski – m.in. delegowały swoich pracowników na wyjazdy do USA. To zwiększyło liczbę aplikacji o wizę i było jednym z czynników, który pozwolił na obniżenie odsetka odmów do wymaganego poziomu poniżej 3 proc.

Ambasada USA w Polsce przekazała w piątek, że dopełnione zostały warunki wszystkich umów dwustronnych dotyczących bezpieczeństwa, a odsetek odmów wizowych kategorii B1/B2 (biznes/turystyka) spadł do wymaganego poziomu.

Programem VWP objętych jest 38 państw, w tym 23 kraje Unii Europejskiej. Wśród nich są kraje z naszego regionu, np. Czechy, Słowacja, Węgry, Litwa, Łotwa i Estonia. Jedynie Bułgaria, Rumunia, Chorwacja i Cypr nadal nie spełniają warunków programu.

Source:TVP INFO