Szkoły wobec koronawirusa. Czy mają patent na lekcje online?

W związku z rosnącym zagrożeniem rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2 wszystkie szkoły w Polsce pozostają zamknięte co najmniej do 25 marca. Nie jest to jednak równoznaczne z dwoma tygodniami wolnego. Szkoły starają się dbać o edukację uczniów przebywających w domach. Coraz więcej placówek myśli nad wprowadzeniem zajęć prowadzonych przez nauczycieli zdalnie. 17 marca miały miejsce pierwsze lekcje online w Zespole Szkół Budowlano-Elektrycznych im. Jana III Sobieskiego w Świdnicy. 

Zdalne zajęcia z programowania i języka angielskiego odbyły się dla klasy 3cT. Uczestniczyli w niej niemal wszyscy uczniowie. Lekcje były transmitowane na żywo na grupach założonych w mediach społecznościowych. Dostęp do nich otrzymały tylko osoby do tego upoważnione. Uczniowie łączyli się z nauczycielami w domu, przy pomocy komputera, tabletu lub telefonu. Wymaganie było jedno – dostęp do internetu. – W trosce o zbliżające się egzaminy i zachowanie ciągłości w nauczaniu, postanowiliśmy zorganizować naszym uczniom nauczanie zdalne z wykorzystaniem dostępnych technologii. Otrzymaliśmy wsparcie technologiczne od RST Software Masters – firmy, która od lat wspiera kształcenie na kierunku technik informatyk. Nauczyciele zostali wcześniej przeszkoleni i przeprowadzono lekcje testowe – wyjaśnia Krystyna Kowalonek, dyrektorka szkoły. 

Dobór konkretnego narzędzia do transmisji był kluczowy. Opowiada o nim Maksymilian Wojewoda z RST Software Masters, który poprowadził pierwsze lekcje online w szkole w Świdnicy: – Naszym celem było wybrać platformę, która spełni następujące wytyczne: będzie powszechna w użyciu, darmowa i z możliwością jednoczesnego połączenia całej klasy, czyli do 50 osób. Użyliśmy transmisji na żywo na Facebooku oraz komunikatora Skype. 

Kontakt z nauczycielami jest niezmiernie istotny w przypadku ostatnich klas, które przygotowują się do nadchodzących egzaminów maturalnych. W najbliższych dniach dyrekcja szkoły zdecyduje o wprowadzeniu lekcji online na stałe.

0

Your Cart