Wiceszef MRPiT Robert Tomanek i ambasador Gruzji Ilia Darchiashvili rozmawiali o współpracy gospodarczej

Kwestia kolejnego posiedzenia Polsko-Gruzińskiej Komisji Międzyrządowej ds. Współpracy Gospodarczej była tematem spotkania wiceministra rozwoju, pracy i technologii Roberta Tomanka i ambasadora Gruzji Ilii Darchiashvili.

„Podejmiemy działania zmierzające do zwiększenia zainteresowania polskich przedsiębiorców obrotem handlowym i inwestycjami w Gruzji. Planujemy również zaangażować środowiska akademickie we współpracę pomiędzy naszymi krajami”.

– powiedział wiceminister Robert Tomanek.

Obie strony podkreśliły wagę Komisji jako narzędzia podsumowującego dotychczasową współpracę i płaszczyzny umożliwiającej powiązanie tematów ogólnogospodarczych z branżowymi. Towarzyszące wydarzenia biznesowe pozwalają na nawiązywanie nowych kontaktów między przedsiębiorcami.

Jednym z planowanych kierunków rozwoju współpracy z Gruzją jest zwiększenie inwestycji. Kraj ten został oceniony jako jedna z najbardziej otwartych gospodarek na świecie w zakresie polityki inwestycyjnej w przeprowadzonym w 2020 r. przez Organizację Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) peer review, jak również ma najniższy poziom korupcji w regionie i stanowi szansę dla polskich przedsiębiorców. MRPiT szczególnie poleca firmy laureatów projektu GreenEvo, nowoczesnych zielonych technologii, które przyczyniają się do wszechstronnego zrównoważonego rozwoju i gospodarki o obiegu zamkniętym.

Cieszy fakt, iż Polska po raz kolejny została wybrana do realizacji projektu twinningowego w Gruzji, tym razem w sferze transportu kolejowego. Realizacja ma się rozpocząć jeszcze w tym miesiącu.

Pomimo pandemii Covid-19 import z Gruzji wzrósł o 35% w okresie styczeń-listopad 2020 w stosunku do analogicznego okresu roku 2019.

Kolejne posiedzenie Komisji Międzyrządowej ma umożliwić ocenę i ukierunkowanie współpracy po pandemii i planowane jest na trzeci kwartał 2021 r., w formule uzależnionej od warunków epidemicznych.