Woda łączy

Firma Mattoni 1873 postanowiła wysłać rozdzielonym obywatelom miasta podtrzymującą na duchu „wiadomość w butelce“, aby pokazać, że woda (nie tylko ta w Olzie) ich łączy. Ponad 15 000 butelek naturalnej wody mineralnej Magnesia GO trafiło bezpośrednio do sztabów kryzysowych obu części miasta. Zapas wody, przyjęty przez burmistrzów obu miast, będzie rozdzielony pomiędzy lekarzy, ratowników medycznych, strażaków i innych odważnych ludzi walczących na pierwszej linii frontu z koronawirusem.

Obywatelom Czeskiego Cieszyna i Cieszyna zawsze wystarczyło przejść przez most nad rzeką Olzą, aby być u swoich zagranicznych sąsiadów. Wielu mieszkańców Cieszyna ma na drugim brzegu swoich przyjaciół, partnerów, czasami całe rodziny a teraz, po zamknięciu granic, są całkowicie odcięci od swoich bliskich. Przynajmniej jest możliwość pomachania ręką przez rzekę.

O tym, że sąsiedzi wzajemnie tęsknią świadczy także inicjatywa, która wynikła po  polskiej stronie, kiedy Polacy wywiesili w kierunku Czeskiego Cieszyna wiadomość „Stýská se mi po tobě Čechu“ (tłum. Tęsknię za Tobą Czechu). Reakcja czeskiej części miasta nadeszła niemal natychmiast, a następnego ranka została napisana na przeciwległym brzegu rzeki „I ja za Tobą, Polaku”. „Takie uczucia zainspirowały nas, aby wesprzeć podzielone podwójne miasto i przesłać naszą „wiadomość w butelce“, w języku czeskim „vzkaz v lahvi“, burmistrzom Czeskiego Cieszyna i Cieszyna. Sztabom kryzysowym obu miast dostarczyliśmy w sumie 33 palety naturalnej wody Magnesia. Wierzymy, że wysoka zawartość magnezu w wodzie Magnensia pomoże tym, którzy obecnie potrzebują go najwięcej“ mówi Andrea Brožová, rzecznik prasowy firmy Mattoni 1873.

Darowizna została przekazana w czwartek, 9 kwietnia, burmistrzom obu miast, którymi są Gabriela Hřebačková i Gabriela Staszkiewicz. Ze sztabów kryzysowych woda mineralna trafi do szpitali, straży pożarnej, wolontariuszy i żołnierzy, którzy obecnie pilnują przejść granicznych. „Dziękujemy za miłą „wiadomość w butelce“, którą Mattoni przekazała nie tylko Czeskiemu Cieszynowi, ale i naszym sąsiadom za rzeką. Wierzę, że nasze jedno wielkie miasto nie będzie musiało długo czekać i wkrótce się spotkamy“ podsumowuje Gabriela Hřebačková, burmistrz Czeskiego Cieszyna.

„Dziękuję za ten gest solidarności i akcję wspierającą służby działające na pierwszym froncie walki z koronawirusem. Wypatrujemy siebie stojąc nad Olzą, dziś rzeka nas dzieli, czekamy na dni, kiedy znów będzie łączyć. Czekamy na powrót do naszego współtworzenia życia po obu stronach Olzy” – przyznaje Gabriela Staszkiewicz, Burmistrz Miasta Cieszyna.

Source:Newseria